1. Co będzie potrzebne?

Do korzystania z iPada wymagane są:
– Apple ID (niezbędny do korzystania z niektórych funkcji, takich jak iCloud, App Store, iTunes Store
i zakupy przez Internet)
– połączenie z Internetem (zalecane łącze szerokopasmowe)

Do współpracy iPada z komputerem wymagane są:
– Mac lub komputer PC z portem USB 2.0 i jednym z następujących systemów operacyjnych
– Mac OS X 10.5.8 lub nowszy
– Windows 7, Windows Vista, Windows XP Home lub Professional z dodatkiem Service Pack 3
lub nowszym
– iTunes 10.6 lub nowszy, dostępny pod adresem www.itunes.com/pl/download.

 

2. Konfigurowanie iPada

Aby skonfigurować iPada, włącz go i postępuj zgodnie z instrukcjami Asystenta ustawień. Asystent ustawień przeprowadza użytkownika przez proces konfiguracji, w tym przez łączenie z siecią Wi-Fi, logowanie się przy użyciu Apple ID lub tworzenie nowego, konfigurowanie iCloud, włączanie zalecanych funkcji (np. usług lokalizacji lub Znajdź mój iPad). Podczas konfigurowania można skopiować programy, ustawienia i materiały z innego iPada, odtwarzając archiwum z iCloud lub z iTunes.

 

3. Zarządzanie zawartością iPada

Przesyłanie danych i plików między iPadem, Twoimi pozostałymi urządzeniami z systemem iOS i komputerami możliwe jest przy użyciu usługi iCloud lub programu iTunes.

– iCloud przechowuje różne materiały (muzykę, zdjęcia i inne), a także przesyła je bezprzewodowo metodą „push” do Twoich urządzeń z systemem iOS i komputerów, dzięki czemu dane te są automatycznie uaktualniane.

– iTunes umożliwia synchronizowanie muzyki, wideo, zdjęć i innych rzeczy między komputerem a iPadem. Zmiany wprowadzone na jednym urządzeniu są podczas synchronizacji kopiowane do innych urządzeń. Można także użyć iTunes w celu skopiowania pliku do iPada i użycia go w określonym programie lub w celu skopiowania dokumentu utworzonego na iPadzie do komputera.

W zależności od potrzeb można korzystać z iCloud, z iTunes lub z obu tych funkcji. Na przykład, Strumienia zdjęć w iCloud można używać do automatycznego pobierania zrobionych iPadem zdjęć do innych urządzeń, a iTunes — do synchronizowania albumów ze zdjęciami na komputerze z iPadem.

Uwaga: Nie synchronizuj rzeczy w panelu informacji iTunes (np. kontaktów, kalendarzy czy notatek), jeśli jednocześnie uaktualniasz urządzenia przy użyciu iCloud. W przeciwnym przypadku na iPadzie mogą zostać powielone dane.

 

4. Korzystanie z iCloud

iCloud przechowuje Twoje materiały — muzykę, zdjęcia, kontakty, kalendarze i obsługiwane dokumenty. Materiały przechowywane w iCloud są przesyłane bezprzewodowo do innych Twoich urządzeń z systemem iOS i komputerów, na których skonfigurowane jest to samo konto iCloud.

iCloud dostępny jest na urządzeniach z systemem iOS 5, Macach z systemem OS X Lion 10.7.2 lub nowszym, a także na komputerach PC z zainstalowanym panelem sterowania iCloud dla Windows (wymagany jest Windows Vista Service Pack 2 lub Windows 7).

Funkcje iCloud:
– iTunes w chmurze — pobieranie na iPada za darmo i w dowolnym momencie kupionej wcześniej muzyki i programów telewizyjnych.
– Programy i książki — pobieranie za darmo i w dowolnym momencie zakupów dokonanych w App Store i iBookstore.
– Strumień zdjęć — zdjęcia wykonane przy użyciu jednego urządzenia pojawiają się automatycznie na pozostałych Twoich urządzeniach.
– Dokumenty w chmurze — programy obsługujące iCloud mogą mieć zawsze dostęp do aktualnych dokumentów i danych na wszystkich Twoich urządzeniach.
– Poczta, kontakty, kalendarze — dostęp do aktualnych wiadomości, kontaktów, kalendarzy, notatek i przypomnień na wszystkich Twoich urządzeniach.
– Archiwum — automatyczne tworzenie kopii zapasowych iPada na iCloud, gdy jest on podłączony do zasilania i do sieci Wi-Fi.
– Znajdź mój iPad — pozwala lokalizować iPada na mapie, wyświetlać wiadomości, odtwarzać dźwięk, blokować ekran i zdalnie wymazywać dane.
– Znajdź moich znajomych — pozwala lokalizować rodzinę i znajomych (gdy aktywne jest połączenie z siecią Wi-Fi lub siecią komórkową) przy użyciu programu Find My Friends. Pobierz ten darmowy program z App Store.
– iTunes Match — subskrypcja iTunes Match pozwala na pobieranie i odtwarzanie muzyki (w tym także muzyki zaimportowanej z płyt CD lub kupionej poza iTunes) na wszystkich Twoich urządzeniach.

Z iCloud otrzymujesz bezpłatne konto pocztowe i 5 GB miejsca dyskowego na pocztę, dokumenty i archiwa. Kupiona muzyka, programy, programy TV i książki, jak również Strumień zdjęć, nie są odliczane z puli wolnego miejsca.

Uwaga: Usługa iCloud nie jest dostępna we wszystkich regionach, a funkcje iCloud mogą się różnić w zależności od regionu.

Logowanie się do konta iCloud lub tworzenie konta: Wybierz Ustawienia > iCloud.

Korzystanie z iCloud

 

5. Synchronizowanie z iTunes

Synchronizowanie z iTunes powoduje skopiowanie informacji z komputera do iPada (i odwrotnie). Synchronizacji można dokonywać, podłączając iPada do komputera za pomocą przewodu łączącego złącze dokujące z gniazdem USB. Można też skonfigurować synchronizację bezprzewodową przez sieć Wi-Fi. W iTunes można ustawić synchronizację muzyki, zdjęć, wideo, podcastów, programów i innych rzeczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o synchronizowaniu iPada z komputerem, otwórz iTunes i wybierz polecenie Pomoc iTunes w menu Pomoc.

Konfigurowanie synchronizacji bezprzewodowej w iTunes: Podłącz iPada do komputera, używając przewodu łączącego złącze dokujące z gniazdem USB. W panelu Podsumowanie w iTunes włącz Synchronizuj przez Wi-Fi.

Po włączeniu synchronizowania przez Wi-Fi iPad jest codziennie automatycznie synchronizowany. iPad musi być podłączony do źródła zasilania, zarówno komputer, jak i iPad muszą być podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej, a na komputerze musi być włączony program iTunes.

Porady dotyczące synchronizowania z iTunes: 

– Jeśli do przechowywania kontaktów, kalendarzy, zakładek i notatek używana jest usługa iCloud, ÂÂnie należy ich synchronizować z iPadem przy użyciu iTunes.
– Zakupy dokonane w iTunes Store lub App Store za pomocą iPada są synchronizowane ÂÂz biblioteką iTunes. Możesz również kupować lub pobierać materiały i programy z iTunes Store na komputerze, a następnie synchronizować je z iPadem.
– W panelu Podsumowanie urządzenia można włączyć automatyczne synchronizowanie iPada przez iTunes po podłączeniu go do komputera. Aby tymczasowo ominąć to ustawienie, naciśnij i przytrzymaj klawisze Command i Option (Mac) lub Shift i Control (PC), aż iPad pojawi się na pasku bocznym.
– W panelu Podsumowanie urządzenia wybierz Szyfruj kopię zapasową, aby podczas tworzenia ÂÂkopii zapasowej przez iTunes zawarte w niej dane były szyfrowane. Zaszyfrowane kopie zapasowe są oznaczone ikoną kłódki. Do ich odtworzenia wymagane jest hasło. Jeśli opcja ta nie zostanie wybrana, hasła (np. do kont pocztowych) nie będą uwzględniane w kopii zapasowej i po użyciu jej do odtworzenia iPada konieczne będzie ponowne wprowadzenie tych haseł.
– Podczas synchronizowania kont pocztowych w panelu Informacje urządzenia tylko ustawienia są przenoszone z komputera na iPada. Zmiany ustawień konta dokonywane na iPadzie nie mają wpływu na to konto na komputerze.
– Kliknij w Zaawansowane w panelu Informacje, aby wybrać opcje umożliwiające zastąpienie danych na iPadzie danymi z komputera przy następnej synchronizacji.
– Miejsce, w którym przerwiesz słuchanie podcastu lub książki audio jest zapamiętywane i synchronizowane z iTunes. Oznacza to, że jeśli np. zaczniesz słuchać podcastu za pomocą iPada, możesz przerwać i kontynuować słuchanie go w iTunes na komputerze — lub odwrotnie.
– W panelu urządzenia Zdjęcia można synchronizować zdjęcia i wideo z katalogu na komputerze.

 

6. Używanie i czyszczenie iPada

Podczas korzystania z iPada bardzo ważne jest przyjęcie wygodnej pozycji i robienie częstych przerw. Warto oprzeć iPada na kolanach lub o stół. Można także użyć futerału lub stacji dokującej. iPada należy używać ostrożnie, aby zachować jego wygląd. Jeśli obawiasz się porysowania lub otarcia urządzenia, możesz użyć dowolnego z wielu dostępnych osobno futerałów.

Przed czyszczeniem iPada pamiętaj o odłączeniu wszystkich kabli oraz wyłączeniu iPada (naciśnij i przytrzymaj przycisk Uśpij/Obudź, a następnie przesuń suwak). Do czyszczenia używaj miękkiej, lekko wilgotnej i pozbawionej włókien ściereczki. Nie pozwól, aby wilgoć przedostała się do wnętrza urządzenia. Do czyszczenia iPada nie można używać płynu do mycia okien, domowych środków czystości, aerozoli, rozpuszczalników, alkoholu, amoniaku ani środków do szorowania. Ekran iPada pokryty jest substancją olejoodporną. Aby usunąć ślady palców, wystarczy przetrzeć ekran miękką, pozbawioną włókien ściereczką. Efektywność działania warstwy olejoodpornej zmniejsza się wraz z upływem czasu. Przecieranie ekranu szorstkim materiałem dodatkowo zmniejsza tę efektywność, a także może spowodować zarysowanie ekranu.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *